Lay Ministers Schedule
2019

 

2019

November 3rd

The 21stSunday after Pentecost

 

November 10th

The 22ndSunday after Pentecost

November 17th

The 23rdSunday after Pentecost

November 24th

The Last Sunday after Pentecost (Christ the King)

 

 

 

Time

8:00 A.M.

8:00 A.M.

8:00 A.M.

8:00 A.M.

 

 

 

Chalice

 

 

 

 

 

 

 

1st & 2ndReadings & Psalm

 

 

 

 

 

 

 

 

Ushers

Alvina Johnson

Alvina Johnson

Alvina Johnson

Alvina Johnson

 

 

 

Altar Guild

Sandy Johnson

 

Kathy Lesniak

Pam Gunter

 

Gladys Martin

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Time

10:00 A.M.

10:00 A.M.

10:00 A.M.

10:00 A.M.

 

 

 

Chalice

 

 

 

 

 

 

 

 

1st Reading & Psalm

 

 

 

 

 

 

 

 

2nd Reading

 

 

 

 

 

 

 

 

Servers Epistle

Servers Gospel

 

 

 

 

 

 

 

Torch

 

 

 

 

 

 

 

 

Crucifer

Thurifer

 

 

 

 

 

 

 

Ushers/Greeters

 

 

 

 

 

 

 

 

Counters

 

Ernie Ostic

Mike Kawoczka

Rick Frazier

Ernie Siegel

Eric Lesniak

Marty Richeimer

Ernie Ostic

Mike Kawoczka

 

 

 

Coffee Hour Hosts

Bermel/Stitzel

Condon/Lesniak

Kawoczka/

Stefanowicz

Anderson/

Perrotta

 

 

 

Altar Guild

 

Ann Condon

Maria Hassanin

Gail Madden

Penny Bermel

Tracey Siegel

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2019

December 1st

The 1stSunday of Advent

December 8th

The 2ndSunday of Advent

December 15th

The 3rd Sunday of Advent

December 22nd

The 4thSunday of Advent

December 24th

Christmas Eve

December 25th

Christmas Day

December 29th

1st Sunday after Christmas

 

Time

8:00 A.M.

8:00 A.M.

8:00 A.M.

8:00 A.M.

4:00 P.M.

9:00 AM

8:00 A.M.

 

Chalice

 

 

 

 

 

 

 

 

1st & 2ndReadings & Psalm

 

 

 

 

 

 

 

 

Server Epistle

Server Gospel

 

 

 

 

 

 

 

 

Torch

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Crucifer

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Thurifer

 

 

 

 

 

 

 

 

Ushers/Greeters

 

Alvina Johnson

Alvina Johnson

Alvina Johnson

Alvina Johnson

 

 

Alvina Johnson

 

Altar Guild

Sandy Johnson

 

Kathy Lesniak

Pam Gunter

Gladys Martin

 

 

Pam Gunter

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10:00 A.M.

10:00 A.M.

10:00 A.M.

10:00 A.M.

11:00 P.M.

 

10:00 A.M.

 

Chalice

 

 

 

 

 

 

 

 

1st Reading & Psalm

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2nd Reading

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Servers Epistle

Servers Gospel

 

 

 

 

 

 

 

 

Torch

 

 

 

 

 

 

 

 

Crucifer

Thurifer

 

 

 

 

 

 

 

 

Ushers/Greeters

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Counters

 

Rick Frazier

Ernie Siegel

Eric Lesniak

Marty Richeimer

Ernie Ostic

Mike Kawoczka

Rick Frazier

Ernie Siegel

 

 

Eric Lesniak

Marty Richeimer

 

Coffee Hour Hosts

Lee/Karnes

Bermel/Stitzel

Condon/Lesniak

Kawoczka/

Stefanowicz

 

 

Anderson/

Perrotta

 

Altar Guild

 

Ann Condon

Maria Hassanin

Gail Madden

 

Penny Bermel

Tracey Siegel

 

 

Tracey Siegel

Maria Hassanin

 

                   

 

 

2020

January 5th

Epiphany

January 12th

The 1st Sunday after the Epiphany

January 19th

The 2nd Sunday after the Epiphany

 

January 26th

The 3rd Sunday after the Epiphany

 

Time

8:00 A.M.

 

8:00 A.M.

8:00 A.M.

8:00 A.M.

 

Chalice

 

 

 

 

 

 

1st & 2ndReadings 

& Psalm

 

 

 

 

 

 

Ushers

Alvina Johnson

Alvina Johnson

Alvina Johnson

Alvina Johnson

 

Altar Guild

Sandy Johnson

 

Kathy Lesniak

Pam Gunter

Gladys Martin

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Time

10:00 A.M

10:00 A.M.

10:00 A.M.

10:00 A.M.

 

Chalice

 

 

 

 

 

 

1st Reading & Psalm 

 

 

 

 

 

 

2nd Reading 

 

 

 

 

 

 

Servers Epistle

Servers Gospel

 

 

 

 

 

Torch

 

 

 

 

 

 

Crucifer

 

 

 

 

 

 

Ushers/Greeters

 

 

 

 

 

 

Counters

 

Ernie Ostic

Mike Kawoczka

Rick Frazier

Ernie Siegel

Eric Lesniak

Marty Richeimer

Ernie Ostic

Mike Kawoczka

 

Coffee Hour Hosts

 

Lee/Karnes

Bermel/Stitzel

Condon/Lesniak

Kawoczka/

Stefanowicz

 

Altar Guild

Ann Condon

Maria Hassanin

Gail Madden

Penny Bermel

Tracey Siegel

 

 

2020

February 2nd

The 4thSunday after the Epiphany

 

February 9th

The 5th Sunday after the Epiphany

February 16th

The 6th Sunday after the Epiphany

February 23rd

The 7th Sunday after the Epiphany

February 26th

ASH WEDNESDAY

Time

 

8:00 A.M.

8:00 A.M.

8:00 A.M.

8:00 A.M.

 

Chalice

 

 

 

 

 

 

1st & 2ndReadings & Psalm

 

 

 

 

 

Ushers

Alvina Johnson

 

Alvina Johnson

Alvina Johnson

Alvina Johnson

 

Altar Guild

Sandy Johnson

 

Kathy Lesniak

Pam Gunter

 

Gladys Martin

 

 

 

 

 

 

 

Time

 

10:00 A.M.

10:00 A.M.

10:00 A.M.

10:00 A.M.

 

Chalice

 

 

 

 

 

 

1st Reading & Psalm

 

 

 

 

 

 

2nd Reading

 

 

 

 

 

 

Servers Epistle

Servers Gospel

 

 

 

 

 

Torch

 

 

 

 

 

 

Crucifer

 

 

 

 

 

 

Ushers/Greeters

 

 

 

 

 

 

Counters

 

Rick Frazier

Ernie Siegel

Eric Lesniak

Marty Richeimer

Ernie Ostic

Mike Kawoczka

Rick Frazier

Ernie Siegel

 

Coffee Hour Hosts

 

Anderson/

Perrotta

Lee/Karnes

Bermel/Stitzel

Condon/Lesniak

 

Altar Guild

 

Ann Condon

Maria Hassanin

Gail Madden

Penny Bermel

 

Tracey Siegel

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Trinity Episcopal Church, 18 Ryers Lane, Matawan, NJ 07747 / 732-591-9210